Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
440 postów 109 komentarzy

Dziennikarstwo Obywatelskie

Nowy Ekran - Blog przeznaczony do publikacji materiałów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykułów i listów nadesłanych do Redakcji

Sojusz Biedronia ze Szczypińską godny pochwały

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

LISTA POSŁÓW, KTÓRZY ZADEKLAROWALI GŁOSOWANIE PRZECIW UBOJOWI RYTUALNEMU - autor zestawienia: Katarzyna Śliwa-Łobacz

 1. Paweł Suski - PO
 2. Artur Dunin - PO
 3. Marek Suski - PiS
 4. Jolanta Szczypińska - PiS
 5. Robert Biedroń - RP
 6. Andrzej Rozenek - RP
 7. Małgorzata Gosiewska - PiS
 8. Anna Sobecka - PiS
 9. Paweł Sajak - RP
 10. Jacek Kwiatkowski - RP
 11. Dariusz Dziadzio - RP
 12. Armand Ryfiński - RP
 13. Monika Wielichowska - PO
 14. Iwona Guzowska - PO

Lista będzie aktualizowana codziennie.

KOMENTARZE

 • no,
  ale o co chodzi?
 • "LISTA POSŁÓW, KTÓRZY ZADEKLAROWALI GŁOSOWANIE PRZECIW UBOJOWI RYTUALNEMU"
  Czy przypadkiem nie chodziło o listę posłów, którzy zadeklarowali głosowanie przeciw ZAKAZOWI uboju rytualnego ?
 • @mambatyodtaty 00:33:22
  .
  mambatyodtaty:
  ""LISTA POSŁÓW, KTÓRZY ZADEKLAROWALI GŁOSOWANIE
  PRZECIW UBOJOWI RYTUALNEMU"
  Czy przypadkiem nie chodziło o listę posłów, którzy zadeklarowali
  głosowanie przeciw ZAKAZOWI uboju rytualnego ?"
  ================================================

  Nie wymagaj logiki od prawdopodobnie półetatowego, taniego

  funkcjonariusza schowanego pod szyldem "Nowy Ekran " :)))))))

  Dobrze, że Suskich nie zrobił bliźniakami, a Biedronia nie POłożył

  do łóżka z Guzowską :))))
 • @Zbigniew-Grzymski 02:26:42
  Jak by nie było to nie godzi się o tym rozprawiać na Ne. Dla mnie osobiście ubój rytualny w Polsce jest zakazany . A reszta to temat zastępczy. Ale jak ktoś życzy sobie wykonać taki ubój rytualny, to proszę bardzo. Opłata w gminie, oczywiście że duża . Oraz informacja w paszporcie o tym zdarzeniu. Tak na przyszłość że popełnił przestępstwo.
 • @Zbigniew-Grzymski 02:26:42
  Dobra, nie bądźmy tacy ostrzy - każdy ma prawo do błędów.

  Pozdrawiam
 • @kanton 05:58:55
  Dla mnie ubój rytualny jest dość dziwny, bo - z tego co wiem - da się zabić zwierzęta w zgodzie z wymogami biblijnymi i w sposób nie sprawiający im bólu (niemal nie sprawiający), chociaż ekspertem nie jestem.
 • @mambatyodtaty 15:04:02
  Nawet gdyby biblia nakazywala uboj rytualny i tak powinien zostac zakazany. Zande istnienie nie powinno cierpiec z powodu ksiegi, ktora moze miec tyle wspolnego z prawda co mitologia grecka.
 • @Logic 17:45:09
  "Zande istnienie nie powinno cierpiec z powodu ksiegi, ktora moze miec tyle wspolnego z prawda co mitologia grecka."


  Równie dobrze można by napisać tak o eksperymentach naukowych na zwierzętach.
  W końcu ciężko przyjąć coś za pewnik, znając teorię względności Einsteina.


  Chociaż oczywiście (jak pisałem) ja jestem przeciw ubojowi rytualnemu, jeśli ma przynosić niepotrzebne cierpienie.
 • @mambatyodtaty 21:37:39
  "Równie dobrze można by napisać tak o eksperymentach naukowych na zwierzętach.
  W końcu ciężko przyjąć coś za pewnik, znając teorię względności Einsteina." Dokladnie tak.
 • @Logic 21:58:37
  Miło, że się zgadzamy.


  Pozdrawiam
 • @
  "Nasze stanowisko nie jest dyktowane jakąkolwiek niechęcią wobec rytuałów lub praktyk religijnych, lecz wyłącznie opartym na wiedzy naukowej sprzeciwem moralnym wobec skrajnych form okrucieństwa wobec zwierząt" - ponad 100 polskich naukowców podpisało się pod listem do premiera Donalda Tuska przeciwko ubojowi rytualnemu. To odpowiedź na słowa premiera, że "decyzja w sprawie ustawy powinna zostać poprzedzona analizami".
  Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec listopada, że sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją jest przepis, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez ich wcześniejszego ogłuszenia. Ministerstwo Rolnictwa, które chce utrzymania możliwości takiego uboju (jest zyskowny - zdecydowana większość mięsa pozyskiwanego w ten sposób jest przeznaczana na eksport), po analizie wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznało, że by go utrzymać, niezbędna będzie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

  Podpisy pod projektem zbierają w Sejmie posłowie PSL. Miałby trafić na szybką ścieżkę legislacyjną i być uchwalony jeszcze przed końcem roku.

  Premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że decyzja w sprawie ustawy powinna zostać poprzedzona analizami. - Będziemy badali w najbliższych dniach, czy (...) rację mają ci - m.in. posłowie PSL - którzy twierdzą, że to jest interes dla Polski na poziomie co najmniej miliarda złotych rocznie i wielu tysięcy miejsc pracy - powiedział. Jak dodał, ważna jest też precyzyjna informacja, czy ubój rytualny jest jakościowo boleśniejszy z punktu widzenia zwierząt niż ubój metodami tradycyjnymi.  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,13030012,Ponad_100_naukowcow_do_premiera_Tuska__uboj_rytualny.html#ixzz2H3oXwLpq


  Na to pytanie odpowiadają naukowcy:  15 grudnia 2012


  Pan

  Donald Tusk

  Prezes Rady Ministrów RP


  Szanowny Panie Premierze,

  W reakcji na wyrażone przez Pana na konferencji prasowej w dniu 7 grudnia 2012 r. wątpliwości co do różnicy w cierpieniu doznawanym przez zwierzęta poddawane ubojowi rytualnemu bez ogłuszania w porównaniu z ubojem dokonywanym po uprzednim ogłuszeniu zwierzęcia uważamy za nasz zawodowy i moralny obowiązek przekazać Panu niniejszą opinię. Oświadczamy, że nie łączą nas żadne finansowe lub służbowe związki z podmiotami bezpośrednio lub pośrednio czerpiącymi korzyści z praktyki uboju rytualnego, i nie kierujemy się jakimikolwiek uprzedzeniami religijnymi, kulturowymi lub narodowościowymi.

  Przeprowadzone przez międzynarodowe grupy ekspertów badania rzeczywistego przebiegu uboju rytualnego w rzeźniach [1] potwierdziły, że ubój dokonywany poprzez podrzynanie gardła i wykrwawianie bez pozbawienia świadomości jest w najwyższym stopniu niehumanitarny i powoduje zadawanie zwierzętom trudnych do wyobrażenia męczarni.

  Podcięcie gardła przytomnemu zwierzęciu wymaga jego krępowania, powodującego bardzo silny stres, a w praktyce produkcyjnej często uszkodzenia ciała. Praktykowane w Polsce (a zabronione np. w Danii i Wielkiej Brytanii) krępowanie zwierzęcia połączone z odwracaniem go do góry nogami w tzw. klatkach obrotowych wywołuje najwyższy znany poziom hormonów stresu (świadczący o stanie ekstremalnej paniki), a także sprzyja wlewaniu się krwi i zawartości żołądka do przeciętej tchawicy konającego zwierzęcia.

  Przy samym podrzynaniu szyi tzn. skóry, mięśni, tchawicy, przełyku oraz trzech par nerwów, zwierzęta poddawane ubojowi rytualnemu odczuwają ból pochodzący z zakończeń bólowych i przeciętych nerwów. Potwierdziły to badania elektroencefalogramów cieląt przez zespół z Massey University w Nowej Zelandii. Wbrew twierdzeniom przedstawicieli związków wyznaniowych, jakoby ubój rytualny dokonywany był jednym cięciem, badania przeprowadzone przez ekspertów z Royal Veterinary College (Hatfield, UK) wykazały, że średnia liczba cieć w przypadku uboju rytualnego krów wynosiła 3,2 przy szechicie i 5,2 przy halalu. Raport z kilkuletniego, przekrojowego, europejskiego projektu badawczego Dialrel (przeprowadzonego w latach 2008-2010) wykazał, że w uboju rytualnym owiec dokonywanych jest 1-6 cięć, a w uboju rytualnym krów od 1 do nawet 60 (!) cięć.

  Poddawane ubojowi rytualnemu zwierzęta nie tracą świadomości natychmiast po podcięciu szyi i doznają skrajnego cierpienia spowodowanego bólem rany, gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi i w wielu wypadkach duszeniem się krwią często pomieszaną z zawartością żołądka, która dostaje się do przeciętej tchawicy i płuc. Trudno na tym etapie mierzyć to cierpienie ponieważ unieruchomione zwierzę z powodu przeciętej tchawicy traci możliwość jakiejkolwiek wokalizacji bólu (ryczenia, beczenia). Na tym etapie obserwowano rzeźników rozszerzających palcami rany, aby ułatwić wykrwawienie. U owiec utrata przytomności zachodzi stosunkowo szybko w czasie poniżej 10 sekund, natomiast u krów stan świadomej agonii po przecięciu tchawicy może trwać nawet kilka minut . Wynika to z różnic w budowie naczyń krwionośnych.

  Nasz sprzeciw wobec uboju rytualnego opiera się na naukowo wiarygodnych danych dotyczących zasadniczej różnicy pod względem stopnia bólu i cierpień zwierząt, którym podrzynane są gardła bez uprzedniego ogłuszenia w porównaniu z innymi przyjętymi w krajach europejskich sposobami uboju (co jednocześnie nie oznacza, że ubój standardowy spełnia wszelkie warunki humanitarności). Taką samą opinię wyraziła Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (załącznik 1) oraz Polskie Towarzystwo Etologiczne (Załącznik 2), zrzeszającego badaczy zachowań i psychologii zwierząt. Załączamy ilustrację etapów uboju rytualnego (załącznik 3) w stosowanych przez polskie rzeźnie, a zabronionych w wielu krajach klatkach obrotowych. Ilustracja ta oczywiście nie oddaje przerażenia krowy w czasie obracania, bólu doznawanego w wyniku przecinania szyi, ani też następującej w czasie wykrwawiania agonii, mogącej trwać nawet do kilku minut.

  Panie Premierze, apelujemy, aby podejmując decyzję w sprawie uboju rytualnego, wziął Pan pod uwagę fakty ustalone w wyniku wielu zespołowych badań naukowych, którym przeciwstawiane są opinie oparte na wierzeniach lub ekspertyzach zamawianych i finansowanych przez zainteresowanych producentów mięsa lub związki wyznaniowe. Podkreślamy, że nasze stanowisko nie jest dyktowane jakąkolwiek niechęcią wobec rytuałów lub praktyk religijnych, lecz wyłącznie opartym na wiedzy naukowej sprzeciwie moralnym wobec skrajnych form okrucieństwa wobec zwierząt, jako istot zdolnych do odczuwania cierpień, bólu i strachu.

  Łączymy wyrazy szacunku,
 • @circ 02:35:40
  " Ministerstwo Rolnictwa, które chce utrzymania możliwości takiego uboju (jest zyskowny - zdecydowana większość mięsa pozyskiwanego w ten sposób jest przeznaczana na eksport), "
  Co to za argument ?
  Polska zdrowa zywnosc ktora mozna by eksporotoac w olbrzymich ilosciach zgnoja GMO, a beda eksporotowac mieso ?

  Minister Rolnictwa do dymisji za brak ciagu myslowego i konsekwencji.
 • @Michaello 13:57:54
  Dokładnie, ale nimi kieruje mechanizm brania nielegalnego procentu do własnej kieszeni od każdej operacji finansowej. Tak się kurwy nauczyły i im tego perswazją nie wydrzesz, tylko siłą. Ale nasze siłki też siedzą im w kieszeniach. Taka piramida.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31