Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
440 postów 109 komentarzy

Dziennikarstwo Obywatelskie

Nowy Ekran - Blog przeznaczony do publikacji materiałów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykułów i listów nadesłanych do Redakcji

Idąc dziś do redakcji...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

miałem już w głowie gotowy tekst na ten sam temat, który poruszył jazgdyni.


Ma rację ( sam już dawno to zauważyłem ), że zbyt wiele jest tekstów stanowiących przedruki. Jeśli są blogerzy, którzy potrafią zrobić takich "notek 4 - 5 dziennie to jest to horror. W ten sposób automatycznie są spychane notki autorskie, które mogą być lepsze lub gorsze ale są efektem pracy blogera i jako takie zasługują na uwagę.

Proponuję dla notek, które nie są notkami autorskimi znaleźć miejsce na SG pt. Blogerzy polecają - czy jakoś tak. 

Jak będzie już to możliwe technicznie to proszę takie teksty umieszczać w nowej zakładce. Polecany tekst powinien być opatrzony krótkim komentarzem zachęcającym do przeczytania oraz linkiem do oryginalnego artykułu.


Wpisy o takim charakterze umieszczane na SG jak autorskie notki będą przenoszone albo, jeśli ktoś nie będzie się notorycznie do tych zaleceń stosował, uznawane za spam i usuwane.

Na prawym pasku powinny pojawiać się w kolejności chronologicznej jedynie artykuły pisane przez blogerów.

Pomysł z przechowalnią, gdzie teksty oczekiwałyby na publikację nie wydaje mi się dobry bo zawsze grozi to oskarżeniami o ingerencję redakcji i cenzurowanie treści.Na "jedynkę" powinny trafiać ( i w sumie trafiają ) teksty merytoryczne, dobrze napisane - bo te są wizytówką portalu. Mogą być kontrowersyjne i prowokujące do dyskusji. O to w sumie przecież nam wszystkim chodzi.

Niedopuszczalne jest jednak, by jakaś grupa chciała pod pretekstem obrony swoich racji, "zawłaszczyć" treści publikowane na NE.

Jeśli z czymś się nie zgadzają to mają doskonałe narzędzie - komentarze oraz własnego bloga gdzie mogą napisać replikę.Niedopuszczalne jest stygmatyzowanie niewygodnych autorów - satanista, heretyk, palikociarz - to tylko niektóre z epitetów, które zaczęły się ostatnio pojawiać.

Sam promuję na wysokie miejsca na SG teksty, z którymi niekoniecznie się zgadzam. Ale moja opinia jest tu najmniej ważna. Każdemu należy dać możliwość promocji swoich poglądów i poddania się weryfikacji i ocenie czytających.Internet jest medium interaktywnym.I to co jest jego zaletą i siłą jest dla niektórych niewygodne bo albo chcą przejąć kontrolę nad publicznym dyskursem albo nie są w stanie obronić swoich racji pod artykułem. W takim przypadku, jak sądzę, minęli się z powołaniem i nie powinni pisać bloga a raczej zacząć wydawać swoją gazetę, gdzie nie musieliby odpowiadać na żadne "upierdliwe" pytania.Ja w swojej naiwności sądziłem, że odpowiadanie na pytania i zarzuty ( często kierowane pod niewłaściwym adresem ) jest wyrazem szacunku dla użytkownika NE.

Okazuje się jednak, jak napisał to pewien bloger, że jest :

" ... to nie tylko brak profesjonalizmu ale i brak ... ( no właśnie) "W sumie racja. Po co przejmować się tym co piszą użytkownicy ?Inni są jeszcze bardziej dosadni w swoich ocena : jedna z blogerek jest tu tylko po to, żeby " wychowywać idiotów" a inny znów pisze :

"... po prostu ambitniejsze artykuły będę zamieszczał gdzie indziej, nie uchodzi rzucać pereł między wieprze."Ci "idioci" i "wieprze" to jak się domyślam, pozostali blogerzy.

Ocenę pozostawiam Wam. 

 

Jarek  Ruszkiewicz


 

KOMENTARZE

 • @
  //W ten sposób automatycznie są spychane notki autorskie, które mogą być lepsze lub gorsze ale są efektem pracy blogera i jako takie zasługują na uwagę.//

  Wyszedł żuczek za chałupkę
  zdjął majteczki, zrobił kupkę.

  Miły żuczku- dobrześ zrobił
  żeś chałupkę przyozdobił.
 • "Blogerzy polecają - czy jakoś tak"
  Mnie się podoba... Jestem za... :-)....... Zjechałem :))))))
  (panmsp!:))
 • W sumie racja. Po co przejmować się tym co piszą użytkownicy ?
  Teraz każdy kalkuje jak mu wyjdzie, żeby wyszlo na jego. Mniejsza z tym, bo przecież nie stawia się spacji przed znakiem przestankowym.

  Wiel portali prowadzi taką politykę, przy czym ich ingerencja w komenty jest minimalna. O tyle, żeby zrobić flajema, lub aby doń nie dopuścić. Istotniejsze jest to, co jest napsane w arcie, nie komenty. Tu też dalej dwojako - jasne. Niemniej, wiele osób zwróciło tu słuszną uwagę na ów brak jakiejkolwiek spójnej linii postępowania administracji w całkiem konkretnych sytuacjach, ale i ogólnie. Skoro linia programowa jest taka że polka-idolka i każden ma rację do swej racji, to jak wobec tego teraz narzucać sposób postępowania userom? Każdy admin jest różny, każdy jest innym człowiekiem - to też rzecz ważna. Albo rybka, albo wróbelek. Tak, jak jesteście wychowani, tak ułożycie sobie portal. Bez ściemy, że przechodzi wszystko.
 • Jestem za, a poza tym mam kilka uwag.
  Jestem za kolumną "blogerzy polecają". Kilka zdań wstępu czego tekst dotyczy i dlaczego warto go przeczytać, i ewentualnie kilka uwag blogera na marginesie. Później tekst zaznaczony jako cytat, albo link.
  Natomiast inna sprawa mnie martwi od dawna, chyba wciąż nie rozumiana. Znałem przez lata dobrze gościa, który był taką lokalną fabryką informacji po linii PC, a później PiS. Był po prostu zawodowym propagandystą. Zawsze partia zadbała żeby miał robotę niezbyt ciężką (gdzieś w jakiejś instytucji), a wieczorami siedział przy komputerze i naprawdę pracował - tworzył teksty po linii partyjnej, i je wszem i wobec rozsyłał na wszelkie możliwe sposoby. To nawet nie był zły człowiek, ale był (i pewnie nadal jest) wmotany w ten układ. On musiał być po linii zawsze. Jak mu czasem tłumaczyłem, że PC/PiS coś źle robi to zwyczajnie nie przyjmował do wiadomości. Toż to system jak za komuny. Domyślam się że on na bieżąco dostawał instrukcje z centrali, jaka jest aktualna wykładnia "prawdy".
  Ale do rzeczy. On mi kiedyś przy okazji powiedział coś ciekawego naprawdę. A okazja była taka, że on też te swoje propagandówki przysyłał na moją pocztę (których zazwyczaj nie czytałem, a on to sprawdzał). Ja mu szczerze powiedziałem że tej propagandy nie czytam (do PiS nie należę i nie należałem, więc mi to leciało), a on na to "stary większość członków PiS do których to rozsyłam, też tego nawet nie otwiera, to jest problem, że nawet ci nasi".
  A jaki z tego wniosek. Żeby ulokować jakoś te swoje propagandówki (często prymitywne, demagogiczna, nudne, i kłamliwe) to oni muszą się gdzieś wciąć, na jakimś portalu/forum gdzie jest dużo czytelników to ulokować. A co ich to obchodzi, że to odstrasza ludzi od forum/portalu, toż to nie ich. A zasiewa się te ich "prawdy", w cudzysłowie oczywiście, ileś umysłów się zainfekuje.
  I jestem absolutnie przekonany, że podobnie funkcjonuje grupa superliberałów od Korwina, i podobnie grupa id Kerenora - zawodowcy ze zleconymi zadaniami, i przez kogoś finansowani. To widać, tylko redakcja jakby nie czuła bluesa. A trzeba czuć, bo wykorzystają portal i pójdą sobie dalej śmiejąc się z idiotów.
 • --- strzyżono -golono -strzyżono ..... a gdzie REALIA sługi watykańskie ??
  ~Nina : Zarzadzanie? Ochrona srodowiska? To jakis zart? Te kierunki ciesza sie u mnie na politechnice najwiekszym zainteresowaniem, bo sa latwe I przyjemne, ale co z tego, skoro pracy po tym nie ma? Wszyscy chca zostac managerami, ale co to za manager, ktory nic nie potrafi? Zeby dobrze zarzadzac ... rozwiń całość
  dzisiaj, 09:08 | ocena: 97% | odpowiedzi: 25
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~Mietek Grzechotnik do ~Bobek: Lista wybranych zawodów z przyszłością:
  1. Kucharz, bo ludzie muszą coś jeść.
  2. Fryzjer, bo ludzie chcą jako tako wyglądać, chyba że są to łyse dresy z gatunku umcyk umcyk w beemce
  3. Grabarz, ksiądz, bo ludzie umierają i umierać będą i mają potrzeby duchowe
  4. ... rozwiń całość
  dzisiaj, 10:32 | ocena: 93% | odpowiedzi: 15
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~Bobek : W Polsce? Od lat tak samo: spawcz, operator koparki, operator dźwigu, operator betoniarki z pompą, hydraulik, murarz, tynkarz, monter konstrukcji stalowych, dekarz, komornik. Żadna tam biotechnologie czy inne informatyki bo też bezrobocie. W takich zawodach trzeba mieszkac w dużym mieście. A te podane to w każdym powiecie poszukiwane. zwiń
  dzisiaj, 07:21 | ocena: 93% | odpowiedzi: 30
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~adam : Też się często dziwię, że w Polsce ludzie (szczególnie kobiety) tak często wybierają bezsensowne studia (w sensie perspektyw zatrudnienia) typu polonistyka, pedagogika specjalna, psychologia, stosunki miedzynarodowe (w dodatku często w jakichs badziewiatych uczelniach w Białychstokach i innych Radomiach). Spotkałem niedawno córkę znajomych, pochwaliła się, że studiuje stosunki miedzynarodowe... no więc pierwsze logiczne pytanie, jakie mi sie nasunęło - to ilu jezyków sie uczy, bo po takim kiernku powinna znać bardzo dobrze przynajmniej trzy (najlepiej angielki, rosjski i niemiecki). Odpowiedziała, że na uczelni.. na stosunkach MIEDZYNARODOWYCH... nie studiują ŻADNEGO jezyka obcego!!! Za parę lat dziewusia skończy studia i zdziwi się, że wyląduje na kasie wsupermarkecie... zwiń
  dzisiaj, 10:05 | ocena: 91% | odpowiedzi: 3
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~Jaga : Córka waha się pomiędzy wydziałem prawa a anglistyką ( cel - tłumacz przysięgły). Nie może się zdecydować, dostała się na oba kierunki, jest bardzo zdolna i pracowita. Co byście doradzili ? Prawo to wiele lat nauki, anglistyka - wielu mówi, że to dziś za mało, by mieć dobrą pracę (nie chce być... rozwiń całość
  dzisiaj, 10:09 | ocena: 58% | odpowiedzi: 43
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~3xking do ~Jaga: słuchaj babino ! prawo i angielski ??? co ty córki nie kochasz ?? co to jest dziś angielski - nic !!! zaprawdę powiadam ci angielskiego przeciętny tępak naucza się słuchając muzyki i chodząc do kina - angielski to ona ma się nauczyć o tak przy okazji !!! jeśli ma talent do języków to koniczynie dodatkowo niemiecki albo hiszpański albo rosyjski idzie bardzo łatwo ! o prawie zapomnij - po-prostu zapomnij ! nie po to środowisko hermetyzuje się od wieków żeby tam zdolni ludzie wchodzili !! jeśli chcesz coś mądrego córce polecić to medycyna, farmacja, chemia, fizyka - idealny układ weterynaria + niemiecki albo angielski. No i zacznij jej kłaść do głowy że w kraju nawet jak znajdzie pracę to miernota krajobrazu ją zniszczy normalnie po prostu zniszczy bo będzie musiała konkurować z kamikaze którzy mają kredyty u karków i dadzą sobie łeb urąbać żeby zarobić na ratę. Dam ci przykład - dobry bo własny mam 37 lat kończyłem CAX których było 2 w Polsce brałem udział w pierwszej edycji Erasmusa, dostałem pracę na początek chyba 1200 równo 8 lat temu miałem propozycje pracy w DE ale nie przyjąłem płaca mi rosła dzieciak w drodze był 2005 rok dobra koniunktura i myślałem że Polska dogoni Europę choć wydawało mi się to podejrzane zawsze byłem dobry z matmy i wiedziałem że x2 nie dogoni x3 żeby nie wiem co - ale wtedy zostałem potem za 5 lat urodziło się 2 gie dziecko dziewczyna-wojenka i skończyła się koniunktura zarabiałem wprawdzie nawet po 8000 ale moja wspaniała firma zaczęła się sypać spóźnione wypłaty itd itd w 2012 syndyk po 12 latach pracy przysłał mi wypowiedzenie - dostał bym te prace w prawdzie z powrotem nawet za lepszą pensje ale sorrrrry Winnetou w tym czasie dostałem propozycje z Niemiec i wiesz co śpiewa mój syn na muzyce ?? alte Schule alte Haus .... a córka mówi do mnie Papa jak idziemy ulicą to Niemcy mi się kłaniają bo mam dwoje białych dzieci które wychowuje powiedzmy nie bezstresowo, mimo że dobrze zarabiam to państwo dopłaca mi do potomstwa w szkole nie wołają co dziennie o nowe książki komitetu zapłaciłem 5 euro bo tylko za pół roku . Naucz córkę czegoś konkretnego i 2 - 3 języków i każ jej wypieprzać z dziadowni. Angielski to dziś nie zawód to warunek żeby w ogóle o czymkolwiek rozmawiać w angielskim jest mocna konkurencja, niemiecki jest o wiele pewniejszy, rosyjski niesie ze sobą ryzyko wyjazdów do dziczy owszem jest tam pieniądz ale jest co innego. zwiń
 • @Nathanel 23:44:14
  Obaj zjechaliście CLa wcześniej go nie czytając - za fotkę, obrazek, za gówienko. EOTPersonal.
 • Co warte powiedzenia, warte i powtórzenia. Dobry przykład uczy, zły też
  Celem portalu jak rozumiem z deklaracji, jest jedność Polaków.
  To można osiągnąć tylko jednym- kładąc im do głowy tylko wartościową wiedzę.
  Jeśli w sieci są mądrzejsi ode mnie, po co mam stawiać własne kupy? Do tego wycofania siebie potrzebna jest jednak pokora i rozeznanie, a to wyższa sztuka.

  http://www.youtube.com/watch?v=ndbSbsW2tz8
 • @ninanonimowa 23:57:59
  O właśnie ninanonimowa z tymi jej "sługami watykańskimi" i skrajnie prymitywnym (obliczonym tylko na działanie na podświadomość) popluwaniem na kościół katolicki jak nic pasuje mi ma zawodową propagandystkę. Jest to co wypisuje tak głupie i prymitywne, że komuna po śmierci Stalina już zrezygnowała z tych tak prymitywnych chwytów, bo nie brały nikogo poza garstką masochistów i maniaków.
 • @vortex 00:23:41
  Także niewielu członków partii na to się nabierało. A teraz to wróciło, jaki sukces. Nina mas sukces!
 • Nawróćcie się z kościoła mamony, bo czas jest blisko
  http://www.youtube.com/watch?v=A2TZqs_0p4c
 • @Redakcja cel i sens
  Proponuję dla notek, które nie są notkami autorskimi znaleźć miejsce na SG pt. Blogerzy polecają - czy jakoś tak.
  ----------------------
  Pozwolę siebie też zacytować wcześniejszy mój koment z art. Jazgdyni:

  POPIERAM! JESTEM ZA KULTURALNĄ, POLSKĄ ORYGINALNOŚCIĄ!

  Wydaje mi się, że pozytywne przykłady można dawać polskim czytelnikom promując autentyczne, uczciwe teksty. Chrońmy zasoby polskie przed amerykańskim imperializmem kulturowym!

  Od dawna popieram każdy pomysł eliminacji tłumaczeń z angielskiego bez podania źródła. Nathanel - ten, który też publikuje w wychodku 3O ma taką tendencję programową, oraz Ranger.

  Oni zajmują ważne tematy, przykrywając je zamiast prawdziwej informacji banialukami, podając czytelnikom błędne lub nieistotne obrazy. To nie chodzi o spłycanie tematów, tylko o programową, nieetyczną, dywersyjną robotę ogłupiania Polaków.

  Nowy Ekran miał podawać lepsze, głębsze informacje - natomiast promuje aktualnie notki z pełną dezinformacją, takie jak od Nathanela i Rangera. Ich notki to niebezpieczne, radioaktywne odpady i trzeba by je zakopywać głęboko, a nie promować na SG.

  POPIERAM w pełni eliminację tłumaczeń i wklejeń z pozycji 1,2,3,4 i na środkowej kolumnie.

  POPIERAM teksty samodzielnie pisane przez blogerów. Na teksty i samodzielne tematy potrzeba o wiele więcej czasu niż na wklejanie tekstów z innych portali. Przeglądy są dobre, ale proponuję też dla nich znaleźć osobne miejsce. Np Flesz lub Flash dnia, przekrój tygodnia, panorama miesiąca itp.

  Może potrzebny jest warunek na SG - by teksty były samodzielnie pisane.

  Dalszy problem to notki pisane bez użycia polskich znaków diakrytycznych. One nie powinny w ogóle mieć wstępu na SG! Jeżeli podejmuje się dyskusję o polskości- to PISANIE PO POLSKU jest WYMOGIEM PODSTAWOWYM.

  Tendencja do zachwaszczania języka polskiego anglicyzmami jest wielowarstwowa. Np. Francuzi ustawowo walczą z niszczeniem ich języka przez angielski, który ma prawo zajmować w programach radia i telewizji tylko parę procent ( tu nie pamiętam dokładnej liczby).

  Puszczanie notek bez polskich znaków- jak u Rangera, Barabary, czy Slepej Manki uważam za szkodliwe dla wizerunku nE. Należałoby do zadań redakcji nE wartościowe informacje PRZYPASOWYWAĆ do standardu polskiego pisma. SL nie masz się, co obawiać o większą pracę.

  U Rangera zauważyłem podejmowanie - zajmowanie wartościowych tematów, po to by czytelników fałszywymi informacjami okłamywać, dezinformować - dlatego notki RANGERA powinny być zablokowane dla SG i środkowej kolumny z automatu.

  Tu jest problem Ranger pisze samodzielnie, ale kłamliwe, niedokładne teksty i dlatego pomimo złych treści ma prawo na SG, z drugiej strony SG nie powinna reklamować takiego nastawienia do polskiego pisma jak ma Ranger i inni. Niech się wysilą i piszą w pełni po polsku.

  Takie ukierunkowanie podwyższy jakość nE i w ten sposób pokaże uczciwość nE, przynajmniej w stosunku do pisma polskiego. Wierz mi taki warunek jest dla wielu osób- patriotów, naukowców, Polaków ważny!

  JESTEM, WIĘC ZDECYDOWANIE ZA USUWANIEM TYCH TEKSTÓW Z SG, KTÓRE SĄ NAPISANE BEZ POLSKICH ZNAKÓW DIAKRYTYCZNYCH.

  Panie i Panowie po to są podawane adresy absolutne, czyli pełne linki by z nich korzystać. Jeżeli linki prowadzą do artykułów na stronach znikających lub się zmieniających (patrz gazeta wyborcza) to pewniej jest wstawić cały artykuł do przypisów.

  Przypominam:
  Nowy Ekran powstał po to by stanowić alternatywne, LEPSZE źródło autentycznej informacji przeciwko dezinformacji i propagandzie mass mediów oraz rządowych źródeł informacji.
 • ------------------------WŁAŚNIE STRACILI PRACĘ ------------
  --zatrudnił się jako podwykonawca + 2 ludzi w Firmie z Dolnego Śląska ,której właścicielem jest Niemiec -zatrudniający TYLKO NIEMCÓW ?-
  --KANALIZACJA na terenie D.Śl. -terminy przekroczone -pomimo zajebistego sprzętu -Niemiec obiecał MŁODEMU / któremu od roku inni nie płacą [ BANKRUCTWA !!] pracę na kilka lat -pod WARUNKIEM ,że WYKAŻE się ----
  ---LENIWE / POLAKI / wykazały się pomimo ,że dostali najgorsze roboty zle liczące się -ryli po 12 godzin -przeprowadzili Niemców przez ich WĄSKIE GARDŁO [ PRZYŁĄCZA ] instalacje różne! nie zaznaczone na mapach -------- pracowici Niemcy [ ZAWALONE TERMINY] robiący GŁÓWNĄ NITKĘ w lasach i piasku dolnego śląska -PODZIĘKOWALI młodemu za dziś !!! od jutra owszem może pracować ale bez ludzi ! SAM na swoim sprzęcie stawka NA SÓL robota na 4 tyg i cześć !!!!

  ---- tu jest tylko proza i cwaniactwo -

  -ZASTANAWIAĆ może a nawet MUSI !!! jak to się dzieje ,że polskie firmy wygrywają PRZETARGI na roboty! w miejskim ZDRADLIWY często prowadzącym do bankructwa terenie --a Firma niemiecka wygrywa w NIEMIECKIEJ GMINIE przetarg na roboty w lekkim nie stresującym terenie --ciekawić też może PRZETARG na owy UNIJNY PROJEKT czy Niemiec wygrał bo zaproponował 1/2 ceny jak to się dzieje w przypadku POLSKICH FIRM ??? czy za 100% ???
 • ---DOPRAWADZANI do UPADŁOŚCI - CELOWO ??dni są policzone
  --- ludzie WYRABIAJĄCY NORMY codziennie przy PROJEKTACH ze środków unijny -NIE MAJĄ WYPŁAT

  http://www.gazomontaz.pl/
 • @Nowy Ekran
  dlaczego artykuł jest pisany w liczbie pojedynczej, a podpisane jest "Redakcja". Czyżby autor artykułu wstydził się swoich przemyśleń aby ukrywać się pod ogólnym pojęciem "redakcja"?
 • @Pluszak 08:56:08
  ..pewnie to tajemniczy Admin 1 ...he he he
 • @trybeus 09:04:26
  Pomysły są jak najbardziej ok, prawą kolumnę można by było podzielić na 2 lub 3 części, ale to już było mówione. Póki nie będzie czynów, a będzie tylko dyskusja póty pomysły będą lądowały w szufladzie z napisem "niewykorzystane". Tajemniczy Admin 1 strzeże swojej prywatności jak kiedyś ja :), ale to się skończyło, obecnie wiele osób zna moje imię, nazwisko, i nawet adres.
 • @Pluszak 09:14:06
  Nie pytaj się co "Redakcja" może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla "Redakcji"!
 • @gallux 09:38:06
  Nie dla mnie, ale dla ogółu blogerów, jak już :)
 • @Pluszak 09:14:06
  ..masz rację ...na razie na portalu jest ino gadanie i nawalanka..ups gdakanie i walki kogutów...:))miłego dnia pozdrawiam niepoprawnie
 • Następna końska kuracja
  po której nie wiadomo, co będzie.

  Propagandy mam dość w TV i innych witrynach,
  tutaj chciałbym wyłowić skrywane przed opinią publiczną istotne informacje,

  ale na to się nie zanosi.

  A co do zasad funkcjonowania witryny, to żadnych swoich życzeń bez zapłaty nie ujawnię.

  MAM TYLKO JEDNO WYMAGANIE

  ABY ZASADY KONSTRUKCJI STRONY GŁÓWNEJ BYŁY JAWNE I ŁATWO DOSTĘPNE.
 • @Pluszak 08:56:08
  "dlaczego artykuł jest pisany w liczbie pojedynczej, a podpisane jest "Redakcja". Czyżby autor artykułu wstydził się swoich przemyśleń aby ukrywać się pod ogólnym pojęciem "redakcja"?""

  Czepiasz się zupełnie bez sensu i w NIEODPOWIEDNIM MIEJSCU.

  Tekst notki wysłałem o 15.22 na adres adminów (czyli także Twój ) PODPISANY imieniem i nazwiskiem.
  Tekst ukazał się o 21.07 beż mojego podpisu.
  Tyle.
 • @circonstance 00:11:52
  " Wyszedł żuczek za chałupkę
  zdjął majteczki, zrobił kupkę.

  Miły żuczku- dobrześ zrobił
  żeś chałupkę przyozdobił. "

  Zaraz widać ten " arystokratyczny " sznyt...

  " Jeśli w sieci są mądrzejsi ode mnie, po co mam stawiać własne kupy? "

  Będziesz mogła zamieszczać linki do wszystkich publikacji Frondy, GW, Trybuny Ludy czy co ci się tam zamarzy w odpowiednim miejscu.
  Inaczej, będą wycinane.

  A na własnym blogu tylko "własne kupy".
 • @Nathanel 23:44:14
  " Panoszą sie na portalu geniusze którzy nie potrafią dać ani jednego przykladu że ktokolwiek w Polsce zacytował ich genialne wypociny "

  Znam jednego takiego, który jak więcej pisał to był dość często cytowany ( Bibuła, Wolne Media i in.)

  Może niech znowu zacznie więcej pisać ?... :)
 • @. . 01:32:28
  " niech te nieszczęsne gwiazdki zastąpi grosz, nikiel i złotówa, nawet wirtualna; wolę, by histerycy narzekali 'dziś zarobiłem tylko sześć siedemdziesiąt jeden' niż latali po podwórku gdacząc 'jednopał! jednopał! guza mi nabił i kopa dał!'"

  Doskonały pomysł, wart wprowadzenia.
  Obecny system ocen jest do kitu.
 • @adevo 04:43:38
  Trudno zabronić wklejania tekstów, które wspominasz.

  Jedynym remedium to pisać lepsze, niech wypierają te gorsze...
 • @interesariusz z PL 10:26:41
  " MAM TYLKO JEDNO WYMAGANIE

  ABY ZASADY KONSTRUKCJI STRONY GŁÓWNEJ BYŁY JAWNE I ŁATWO DOSTĘPNE."

  A są tajne ?
 • @interesariusz z PL 10:26:41
  " A co do zasad funkcjonowania witryny, to żadnych swoich życzeń bez zapłaty nie ujawnię."

  Obawiam się, że nie jesteś ujęty w budżecie ale jeszcze sprawdzę :)))))
 • @SpiritoLibero 10:37:26
  Wystarczy trochę precyzji a będzie ok. A precyzja gdzieś się zapodziała :P
 • @SpiritoLibero 10:58:32
  albo witryna będzie budowana na zasadach podobnych do akcjonariatu pracowniczego,

  albo ja dłużej już nie będę intelektualnie uczestniczył w jej rozwoju czy też promocji,

  darowałem ŁŁ wystarczająco dużo pomysłów. Lansowałem nE gdzie się da, mimo pokpiwania sobie ze mnie znajomych. Straciłem sporo dniówek na komentowanie ów lans gdzie indziej. Starczy. Wkurza mnie kapitalista, który wyłudza od ludzi za darmo pomysły, które potem zastrzega jako SWOJĄ własności intelektualną.

  Tak na marginesie, wkurze mnie on również jako mesjasz, nie podejmujący polemiki.

  Płacą Ci, to rób. Ale też przestań wyłudzać od ludzi coś, co stanie się własnością kapitału. W ten sposób wysysasz ostatnie soki z narodu, aby przeszły w prywatne ręce.
 • @SpiritoLibero 10:56:45
  jawne i łatwo dostępne.

  Łatwo dostępne.

  Jak nowy czytelnik ma się dobrze orientować, co np. trafia na poszczególne kolumny. A jeśli komuś przyjdzie kliknąć w jakieś zakładki, to skąd ma wiedzieć, jaki mechanizm selekcji tym wywołuje, a może podmiankę, i co znaczą te angolskie słowa ?
 • @interesariusz z PL 11:15:00
  " które potem zastrzega jako SWOJĄ własności intelektualną. "

  Kłamiesz. Już raz ci to udowodniłem a ty z uporem maniaka...

  " ... przestań wyłudzać od ludzi coś, co stanie się własnością kapitału."

  Nic nie "wyłudzam".
  A już zwłaszcza od ciebie. Mam wystarczająco dużo własnych pomysłów.
 • @interesariusz z PL 11:17:15
  " Jak nowy czytelnik ma się dobrze orientować, co np. trafia na poszczególne kolumny. A jeśli komuś przyjdzie kliknąć w jakieś zakładki, to skąd ma wiedzieć, jaki mechanizm selekcji tym wywołuje, a może podmiankę, i co znaczą te angolskie słowa ?"

  Wychodzę z założenia, że użytkownik nie jest kretynem.

  Jakie "angolskie" słowa ?
 • @ninanonimowa 07:12:52
  ------ERRATA ---- zle kalkujące się --
 • @SpiritoLibero 11:21:02
  czy jest w ogóle jakikolwiek sens pisania do nieKretynów ?

  Wszyscy, którzy czytają nE są w jakiś sposób i-inaczej.

  polecane treści ? przez kogo ? Areopag ? czyj ? najnowsze - w jakim porządku, i czy aby na pewno wszystkie, itd.

  co się dzieje po kliknięciu w zakładkę ?

  co to są posty ? itd.....
 • @interesariusz z PL 12:01:32
  " polecane treści ? przez kogo "

  Polecane przez blogerów. Napisałem w notce.

  Jak ją w końcu choć raz przeczytasz to wróć i pogadamy.
  Na razie to zadajesz głupie pytania.
 • @SpiritoLibero 11:19:22
  nie przypominam sobie, abyś cokolwiek udowodnił,
  nawet w sprawach praw autorskich,

  a już na pewno nie w sprawach własnoci intelektualnej

  "3. Wszystkie elementy graficzne, logotyp i nazwa Serwisu, rozwiązania techniczne, inne elementy strony www Serwisu, w szczególności kod HTML i XHTML, arkusze CSS, skrypty JavaScript i linki multimedialne, do których prawo wyraźnie nie przysługuje użytkownikom, podlegają ochronie prawnej w przedmiocie praw autorskich oraz praw własności przemysłowej należnych Spółce.
  "

  nigdy nie widziałem, aby spółka potwierdziła prawa autorskie oraz prawo własności względem jakiegolwiek pomysłu zgłoszonego przez jakiegokolwiek autora lub czytelnika, nawet względem pomysłów wykorzystanych w oprogramowaniu witryny, nie mówiąc już o zwykłej kapitalistycznej kradzieży polegającej na wykorzystywaniu tylko inspiracji płynącej od gawiedzi do wytarzania niby to swoich oryginalnych dzieł.
 • @interesariusz z PL 12:09:59
  Przeczytaj sobie Regulamin.

  Oto wyciąg, który cię interesuje.
  Wskaż mi, w którym miejscu właściciel portalu uzurpuje sobie, czy przywłaszcza twoją własność ?  PRAWA AUTORSKIE

  1. Każdy z użytkowników umieszczając jakiekolwiek treści i inne materiały w Serwisie zobowiązany jest posiadać prawo do korzystania z tychże elementów publikacji.

  2. Wszelka odpowiedzialność z tytułu naruszenia prawa, w tym praw autorskich w związku z zamieszczaniem jakichkolwiek treści i innych materiałów w Serwisie obciąża wyłącznie Użytkownika. Administracja nie weryfikuje wstępnie treści, a przy ekspozycji bada tylko wartość literacką treści.

  3. Korzystanie przez użytkowników, zarejestrowanych jak i niezarejestrowanych, z zawartości umieszczonych w Serwisie odbywać się może tylko i wyłącznie w zakresie dozwolonym przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.).

  4. Użytkownik upoważnia Administratora do wykorzystywania zamieszczanych przez użytkownika w Serwisie treści i innych materiałów w celach promocyjnych i reklamowych Serwisu w innych mediach, a także do nieodpłatnej publikacji w formie drukowanej (np.: ulotka, biuletyn, czasopismo etc..) oraz kopiowania ich na użytek innych poddomen serwisu. Użytkownik oświadcza, iż posiada wszelkie niezbędne zgody, w tym osób, których wizerunki widnieją lub są wskazane na w/w materiałach, i upoważnia niniejszym Administratora do ich wykorzystywania w zakresie określonym powyżej.

  5. Użytkownik udziela Administratorowi bezpłatnej licencji na wykorzystanie wpisów na swoich Blogach i swoich komentarzy do celów promocji i reklamy Serwisu, jak również do rozpowszechniania w innych mediach i innej formie. Licencja jest bezterminowa i niezależna od obecności bądź wygaśnięcia profilu użytkownika w serwisie.  Jeśli nie potrafisz czytać takich tekstów to już nic ci nie poradzę...
 • Wygrzebane u konkurencji
  Dla wiecznie niezadowolonych z Nowego Ekranu :  List otwarty do Igora Janke szefa salonu24.
  portret użytkownika lemlem, 16 lipca, 2013 - 11:22 hipokryzja medialna Igor Janke obłuda salon24 Ogłoszenie
  Ogłoszenie
  Postrzegałem pana zawsze jak słabego żurnalistę i "człowieka z plasteliny". Jak się okazało miałem rację. Swoje forum nazwał pan SALON24 Niezależne Forum Publicystów. To jest grube nieporozumienie i kłamstwo, bo od kogo i czego ono jest niezależne...? Jest pan marionetką i każdy nacisk ze strony środowisk żydowskich ...niemieckich i czort wie jeszcze jakich, realizuje pan bez mrugnięcia okiem. Tak było z SEAWOLF'em, którego wyrzucił pan z dnia na dzień. Teraz zrobił pan to samo ze mną. Mój trzyletni dorobek intelektualny 170 postów i przeszło 8.000 komentarzy wyrzucił pan na śmietnik. To była moja własność i nie ma pan takiego prawa aby to zniszczyć bo się komuś nie podoba prawda, którą w tych postach serwowałem. Cenzura u pana działa jak w PRL-u,jeżeli jakiemuś bubkowi coś się nie podoba to on decyduje o ukryciu lub blokadzie i bezimiennie chowa się pod pana "skrzydła"... Czy to nie świadczy o pana dziennikarstwie ?
  Pana portal finansują określeni sponsorzy i to u nich siedzi pan w kieszeni. Wszystkie decyzje i podszepty jak i niejawne polecenia są znane tylko dla pana. My blogerzy odczuwamy tylko pański bicz cenzury...
  Na salonie jest wielu przyzwoitych publicystów i sporo śmieciowych grasantów-trolli. Ci ostatni są nasyłani przez wiadome ośrodki zakłamywania naszej rzeczywistości. Pan im sprzyja, bo nie zauważyłem żeby byli oni usuwani z salonu. Taka blogerka (czy raczej blagierka) Renata Rudecka Kalinowska wypisuje co chce i jak chce i pan na to nie reaguje. W stosunku do Prezydenta Pana Lecha Kaczyńskiego używała najbardziej nieprzyzwoitych epitetów i chamskich określeń i jakoś pan nie reagował... Tym samym wpisuje się pan do środowiska żurnalistów "wołkopodobnych" dla których poprawność polityczna jest miernikiem ich postawy życiowej.
  Do braci blogerskiej salonu24 mam jedna uwagę, nikt nie zareagował zdecydowanie na wyrzucenie SEAWOLF'a, nikt zapewne nie zareaguje na wyrzucenie mnie...bo każdy boi się o własny status.
  W ten sposób ucierpi tylko wolność słowa, bo chcąc bytować na salonie każdy "włączy samocenzurę". Są jednak w Polsce ludzie odważni, dla których PRAWDA i profesja dziennikarska jest ważniiejsza niż bycie na łasce u jakiegoś BUBKA dyspozycyjnego. Do tych prawych dziennikarzy należą redakcje "Gazety Polskiej", "Do rzeczy", "...Sieci".
  Czy pan się nie wstydzi tych kolegów...? I na koniec niedyskretne pytanie do pana, czyim podszeptom (czy nakazom) pan uległ, usuwając mnie z salonu... niemieckim, żydowskim czy rosyjskim...?  Salon czeka na Was z otwartymi rękami :)))))))))
 • @SpiritoLibero 13:16:18
  Mnie się zdaje że Janke wyrzuca agresywnych, brutalnych propagandystów (takim był z pewnością Seawolf), a jakoś od tego jego portal nie słabuje. Na czym więc polega tajemnica? Ludzie nie lubią czytać agresywnych, prymitywnych propagandystów.
  Zresztą, mnie się zdaje że środowisko pisowsko-sakiewiczowskie ma za uszami mnóstwo różnych agenturalnych spraw (choć pewnie nie jest to agentura ruska, a czy tylko ruska jest na świecie?), więc sądząc według swego wszystkim wokoło przypisują agenturalność.
 • @vortex 13:40:59
  Masz rację choć nie do końca.
  Sam to zaliczyłem dwa lata temu choć nie jestem ani agresywny ani PiSowski ani palikociarski ani POpaprany ani...

  Zobacz tu :

  http://spiritolibero.blog.interia.pl/?id=1860856
 • @SpiritoLibero 12:13:51
  i kto nie potrafi czytać ?

  w przytoczonym fragmencie zawłaszcza materialne prawa autorskie,

  w przytoczonym wyżej przeze mnie fragmencie przywłaszcza sobie prawa do całości witryny, bez względu na autorstwo jej funkcji i wyglądu.
 • @interesariusz z PL 13:59:07
  " w przytoczonym fragmencie zawłaszcza materialne prawa autorskie,"

  Jednak nie potrafisz czytać.
  Wyślij to zaufanemu prawnikowi i jego posłuchaj.

  "
  w przytoczonym wyżej przeze mnie fragmencie przywłaszcza sobie prawa do całości witryny, bez względu na autorstwo jej funkcji i wyglądu."

  Wszystkie funkcjonalności i w ogóle cały skrypt jest wyłączną własnościa właściciela.
  Czy są jakieś rozwiazania, które ty wprowadziłeś i rościsz sobie do nich prawa ?
  Proszę wskazać.

  Zapisy w regulaminie o udzielaniu licencji (nie przeniesienia własności ) na zamieszczane teksty są standardowe i obowiazują na każdym portalu społecznościowym.


  A jak ci się podobają takie zapisy Regulaminu ?:

  " Użytkownik wyraża zgodę na wykorzystywanie przez (...).pl swoich Blogów do celów komercyjnych, w szczególności poprzez dołączanie do nich reklam na stronach (...).pl.

  Użytkownik wyraża zgodę na otrzymywanie na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail informacji handlowych od Administracja (...).pl dotyczących działania Platformy Hostingowej. Zgoda jest dobrowolna, jednakże jej nieudzielenie uniemożliwia Administracja (...).pl świadczenie usług Platformy Hostingowej na rzecz danego Użytkownika.


  Ekspozycja treści na Stronie Głównej, linkowanie i pozycjonowanie na stronach kategorii należy do administracji (...).pl i redaktora wydania oceniającego notki ze względu na wartość dziennikarską, informacyjną, literacką, artystyczną lub w inną istotną dla serwisu lub opinii publicznej.

  Notki i dyskusje dotyczące portalu (...).pl nie są publikowane w części administracyjnej Strony Głównej. Notki dotyczące serwisu, notki kontrowersyjne, trudne do zakwalifikowania, (...), jadące po regulaminowej bandzie lub generujące agresywną dyskusję będą publikowane w kategorii (...). Po nadaniu tej kategorii przez (...).pl nie może być ona zmieniana przez autora na inną. "

  Czy takie pkt Regulaminu byłyby lepsze?
 • @interesariusz z PL 12:09:59
  Ty nie rozumiesz nawet terminów, których używasz:
  "materialne prawa autorskie,"
  Prawa autorskie należą do NIEMATERIALNYCH praw majątkowych.


  " nigdy nie widziałem, aby spółka potwierdziła prawa autorskie oraz prawo własności względem jakiegolwiek pomysłu zgłoszonego przez jakiegokolwiek autora lub czytelnika, nawet względem pomysłów wykorzystanych w oprogramowaniu witryny, nie mówiąc już o zwykłej kapitalistycznej kradzieży polegającej na wykorzystywaniu tylko inspiracji płynącej od gawiedzi do wytarzania niby to swoich oryginalnych dzieł."

  Jedyne wyjście dla ciebie to omijać Internet szerokim łukiem.
 • @Nathanel 15:47:51
  Jest jeszcze jeden w takim razie.

  Ale nie wypada mi go wskazywać :)))
 • @SpiritoLibero 13:16:18
  > Teraz zrobił pan to samo ze mną. Mój trzyletni dorobek
  > intelektualny 170 postów i przeszło 8.000 komentarzy
  > wyrzucił pan na śmietnik.

  Dokładnie to samo zrobił Nowy Ekran z kilkunastoma innymi blogerami. Nie różni się więc niczym od Salonu24.
 • @GPS 20:38:07
  A z kim ?

  Tak z ciekawości pytam...
 • @SpiritoLibero 21:51:31
  Zdaje się że Circ opierdoliła cię ostatnio w imię Boga.

  Napisał bym to u niej, ale mam bana oczywiście, za tego typu zjadliwe komentarze.
 • @SpiritoLibero 21:51:31
  http://rajan.blog.pl/2012/06/26/celebryci-nt-instrukcji-obslugi-pana-opary-autorstwa-jego-zony/

  ... i jeszcze kilkanaście tego typu przypadków wycięcia całego bloga.

  A mnie taką notę tu skasowano: http://www.mpolska24.pl/blogi/post/4165/lista-chujow

  No i przypominam niespotykaną na innych portalach cenzurę polegającą na wykasowaniu wszystkich notek i komentarzy wszystkich blogerów w okresie 9 - 21 marca: http://www.nowyekran.net/archive/2013,3,0,1

  Do pełnej listy skasowanych notek i blogów masz na pewno dobry dostęp, więc poproś jakiegoś administratora, a na pewno ci coś takiego sporządzi.

  Tylko się nie tłumacz, że to masowe kasowanie blogów i notek na Nowym Ekranie jest słuszne, albo że to była pomyłka, albo głupota, albo że to inni robili. Mniejsza o motywację - grunt, że kasowanie blogów i notek występuje tu tak samo jak wszędzie w Sieci, a na pewno jest głupsze i bardziej bzdurne niż w Salonie24.

  Powtarzam: ciągłe powtarzanie kłamstw, że w Salonie24 to strasznie cenzurują a tu panuje wolność słowa, jest szkodliwe dla tego portalu, bo łatwo obalić tę propagandę kilkoma przykładami i wykazać Waszą hipokryzję, a to jest gorsze niż cenzura.
 • A ja mam ciekawą propozycję dla redakcji.
  Wszystkie notki na pudle i w kolumnie promowane na specjalnych zasadach.
  Te zasady to:
  - nie obowiązują bany blogera,
  - moderacji dokonuje tylko redakcja.
  Coś za coś. To dobry pomysł.
  Wiem że pewnie wymagałoby to pewnej przeróbki oprogramowania, ale myślę że warto.
 • @vortex 23:41:37
  " Zdaje się że Circ opierdoliła cię ostatnio w imię Boga. "

  W imię Boga zniosę każdą zniewagę, nawet od Circ...
 • @GPS 01:16:08
  " Powtarzam: ciągłe powtarzanie kłamstw, że w Salonie24 to strasznie cenzurują a tu panuje wolność słowa, jest szkodliwe dla tego portalu, bo łatwo obalić tę propagandę kilkoma przykładami i wykazać Waszą hipokryzję, a to jest gorsze niż cenzura."

  Masz Grzesiu rację.
  To taki tani chwyt marketingowy, który stosuję, żeby omamić brać blogerską.

  A w kazamatach NE jęczą dusze potępionych i zbanowanych...
 • @vortex 08:00:41
  "Te zasady to:
  - nie obowiązują bany blogera,
  - moderacji dokonuje tylko redakcja.
  Coś za coś. To dobry pomysł. "

  Bardzo dobry.
  Ja najchętniej zlikwidowałbym bany całkowicie i zostawił zgłoszenie do moderacji.
  Ale już podniósł sie wrzask, że to "ograniczanie wolności "...
 • @SpiritoLibero 09:42:56
  To nie Ty stosujesz - każą Ci tak gadać, to powtarzasz. Tylko, że technika marketingowa oczerniania i oskarżania innych portali blogowych o to co się robi równie intensywnie samemu jest po prostu głupia - jest antyskuteczna. Teraz nic z tego nie wynika, bo NE jest na dnie i konkurencji nie zagraża, ale jak tylko urośnie w siłę, to powstaną artykuły pokazujące Waszą hipokryzję - na pierwszej stronie Gazety Polskiej wydrukują tekst: "Cenzura i hipokryzja na Neon24!".

  A to, że to nie Ty banujesz, tylko poprzednia redakcja, nie ma znaczenia. Ten kogo żale na zbanowanie na Salonie24 wylewasz tutaj też może został zbanowany przez jakiegoś poprzedniego admina, który już w Salonie24 nie pracuje.
 • @SpiritoLibero 09:44:38
  Likwidacja banów jest głupia. Teraz zlikwidujecie i może tego nawet nikt nie zauważy. Ale jak być może kiedyś urośniecie w siłę i zagrozicie innym, konkurencyjnym portalom, to najlepszych blogerów Wam konkurencja skutecznie zaspamuje i strolluje. Chyba, że stawiacie na rozwój słupów, którzy będą Wam tylko teksty przesyłać, a porządek pod ich blogami będą robić admini...
 • @GPS 12:45:43
  " To nie Ty stosujesz - każą Ci tak gadać, to powtarzasz."

  NIKT MI NIC NIE KAŻE !  Wcale nie mam zamiaru oczerniać kogokolwiek. Mimo, że jak sobie wejdziesz na Bl.24, Niep. Niezal. czy inne to możesz zobaczyć ile tam jadu.

  Nie ja jestem tego przyczyną ani nie TY.

  Ale bądź chwilę szczery, gdzie pozwolono by na tak zjadliwą i otwartą krytykę w stosunku do właściciela i redakcji ?
 • @SpiritoLibero 13:28:41
  Jeśli nikt Ci nie każe to po co powtarzasz bzdury jakoby na Salonie24 szalała straszna cenzura, której tu nie ma? Wszędzie jest taka sama.

  I wszędzie jest tyle samo wylewanego jadu - i tu i na innych portalach. Nowy Ekran się wcale pod względem jadu i cenzury nie różni od innych miejsc w Sieci.
 • @GPS 13:49:09
  Z tym ostatnim to sie nie zgodzę.
  Nie zauważyłem, ze najeżdża sie tu na inne portale.
  A Salon to "dziwne" miejsce.
  I zdania nie zmienię.
 • @SpiritoLibero & Ranger 23:01:41
  >Jak sie ma ciasna lepetyne, to sie widzi dezinformacje.
  Nie ma u Rangera posta, który by nie był dezinformacją, chyba że jest przeklejony z innego portalu.

  Styl Rangera to:
  OGŁUPIĘ CIĘ POLACZKU BAJKĄ

  W każdej bajce jest jakaś prawda, ale gdy się czyta teksty wojskowe, czy polityczne to nieprawda w szczegółach jest niebezpieczna dla własnej oceny sytuacji. Ranger to troll i dezinformator zawodowy. Tekstów Rangera najlepiej jest nie czytać!

  Ale, ponieważ ma on jasną misję dezinformacji i ogłupiania Polaków, apeluję do redakcji nE wprowadzenia przymusu pisania polskimi znaczkami diakrytycznymi! Ten troll się do tego wymogu szybko przystosuje.
 • @adevo 13:57:45
  Ale to nie rozwiąże problemu domniemanego trollingu politycznego.
 • @SpiritoLibero 14:00:22
  Jego polityczny trolling ograniczy się szybciutko, gdy będzie sią musiał zastanawiać, czy zastanawiś, gdzie postawić ź, a gdzie ć.

  W chwili czasu napiszę jeszcze raz, dlaczego ma sens pisania na portalu patriotycznym polskim pismem.
 • @SpiritoLibero 14:33:02 czepiasz się słówek, sam straszliwie grzesząc w tym względzie
  nawet ZAIKS posługuje się terminem "prawa materialne" zamiennie z ustawowym, tj. "prawa majątkowe",

  ale "praw NIEMATERIALNYCH" nie ma w ogóle, objętnie, czy majątkowych, czy innych.

  Oczywiście jest prawo materialne, ale to całkiem inna bajka.
 • @interesariusz z PL 18:48:41
  "ale "praw NIEMATERIALNYCH" nie ma w ogóle, "

  Jesteś prawnikiem ?

  Upewnij się, spytaj fachowców a potem pogadamy.

  Jeśli używa się fachowych terminów to należy znać ich znaczenie.
  A ty się mylisz.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31