Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
440 postów 109 komentarzy

Dziennikarstwo Obywatelskie

Nowy Ekran - Blog przeznaczony do publikacji materiałów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykułów i listów nadesłanych do Redakcji

Trzeba walczyć o swoje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeśli po drugiej stronie nie ma woli do rozmów, to albo partner musi się zmienić, albo trzeba zmienić partnera. I to jest nasz cel - mówi Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ Solidarność

- Dlaczego związki zawodowe organizują wspólny protest zaczynający się 11 września pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa"?

- Obecna władza w kampanii wyborczej zataiła zamiar wydłużenia wieku emerytalnego, bo chciała wygrać wybory. A więc oszukała nas. Gdy po wygranej premier Tusk ogłosił w expose, że wydłuży wiek i Solidarność w reakcji na to złożyła wniosek o przeprowadzenie referendum, ta władza wyrzuciła ten wniosek do kosza, choć podpisało się pod nim ponad 2,5 min obywateli. A więc zlekceważyła nas. Nas, czyli społeczeństwo. Gdy zaczęliśmy protestować to władza ograniczyła nam prawo do zgromadzeń, a teraz bez dialogu znowelizowała kodeks pracy, wprowadzając skrajnie niekorzystne prawo dla pracowników, czyli zdecydowanej większości społeczeństwa. Jak spojrzymy na to jak władza traktuje inne inicjatywy obywatelskie, choćby „Ratuj maluchy" czy w ogóle prawo obywateli do wyrażania swojej woli w referendach - to widać wyraźnie, że jako społeczeństwo jesteśmy oszukiwani i lekceważeni. A więc - „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

- Czego oczekują centrale związkowe po serii tych protestów?


- Szeroko pojętej zmiany rządu. A więc albo ten rząd zacznie rozmawiać i słuchać swojego społeczeństwa, albo - jeśli się nie da - fizycznie ustąpi. Trudne sprawy należy rozwiązywać w partnerskim dialogu. Jeśli po drugiej stronie nie ma woli do rozmów, to albo partner musi się zmienić, albo trzeba zmienić partnera. I to jest nasz cel. Choć trzeba pamiętać, że najprawdopodobniej na tych protestach się nie skończy. Ale będziemy walczyć do skutku.

- Zasadnicze, niekorzystne dla pracowników zmiany w kodeksie pracy wprowadzono poza komisją trójstronną. Mimo to ustawę podpisał prezydent. Co mówi nam to o jakości dialogu społecznego w Polsce?

- Nie ma dialogu społecznego. a komisja trójstronna to fasada. W kwietniu spotkaliśmy się z premierem na komisji trójstronnej i umówiliśmy się, że w maju, przed glosowaniem w sejmie zmian w kodeksie pracy, będziemy dalej rozmawiać. Tymczasem z winy premiera do togo spotkania nie doszło, o sejm przegłosował nowelizację. Po tym glosowaniu w czerwcu premier zaprosił nas na trójstronną. O czym niby mieliśmy rozmawiać? Po raz kolejny nas oszukał. To dlatego zawiesiliśmy swój udział w komisji. Nie zamierzamy w tej fikcji dalej uczestniczyć. W Polsce nie ma dialogu. Jest arogancka władza, która wszystko wie lepiej.

-Dlaczego ustawa o czasie rozliczeniowym jest tak groźna dla pracowników?

- Po pierwsze zmiana definicji doby pracowniczej i możliwość dowolnego wręcz ustalania czasu pracy pozwoli skutecznie nie płacić nadgodzin. Wydłużenie rozliczeniowego czasu pracy z dotychczasowych 4 miesięcy do 12 pozwoli pracodawcy na manipulowanie czasem pracy ze stratą dla pracownika. Dla przykładu. Jeśli trzymając się nowej definicji doby pracowniczej pracownik musi wypoczywać pomiędzy zakończeniem a rozpoczęciem pracy minimum 11 godz. na dobę i w ciągu tygodnia mieć jedną przerwę 35-godz., to może być zmuszony pracować po 12 godz. od poniedziałku do soboty nawet przez 28 tygodni. Czyli ponad pól roku. Niech mi ktoś powie, że to da się wytrzymać?

- No tak, ale potem musi mu albo zapłacić, albo oddać w wolnych dniach. Tak jest przecież do tej pory.

- Wolne żarty. Do tej pory pracodawca miał na to maksymalnie 3 miesiące. 2 miesiące na ostro, a później musiał to rozliczyć. Sorry, ale 2 miesiące każdy zdrowy człowiek da radę. Życie rodzinne też da się jakoś przeorganizować na 2 miesiące. Według nowych przepisów będzie miał na to rok! A więc prawie 7 miesięcy na ostro, a później kilkumiesięczny bezpłatny urlop lub po 4 godz. dziennie przez pozostałą część roku. To barbarzyństwo. Jak przy tym normalnie żyć, odbierać dzieci z przedszkola. świetlicy czy zawieźć na dodatkowe zajęcia. Jak żyć. A do tego dochodzi dzielony czas pracy. Czyli pracownik dostanie hasło, że pracuje 4 godz. potem ma 2 godz., niepłatnej przerwy, a potem z powrotem na 4 godz. Koniec - cały dzień poza domem.

- Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę, że pracodawcy nie będą mieli tu dowolności, bo na takie zmiany pracodawca będzie musiał mieć zgodę związków zawodowych, a w przypadku ich braku - przedstawicielstwa załogi.

- (Śmiech) Jakiego przedstawicielstwa? To tzw. przedstawicielstwo to fikcja. Wybór takich przedstawicieli to w praktyce wskazywanie ich przez pracodawcę. Im mniejsza firma - tym gorzej. Taki szef podejdzie sobie do -powiedzmy pana Henia i powie mu, że jest przedstawicielem załogi i ma tu podpisać, że się zgadza na zmiany w czasie pracy. Jak nie. to go zwolni, bo takie przedstawicielstwo załogi nie ma ochrony prawnej. Minister pracy, a raczej lobbysta pracodawców, bo tak go nazywam, nie ma pojęcia o czym mówi. Ten człowiek kompletnie nie zna realiów. Jakie są w zakładach pracy. To jak mówię - lobbysta pracodawców, czego dowodem jest np. zatrudnienie Jacka Męciny, byłego doradcy Lewiatana na stanowisku wiceministra pracy.

Tam gdzie Jest Solidarność nie mam obaw. Związkowcy już dzisiaj dogadują się z pracodawcami w sytuacjach trudnych, kryzysowych Jeśli trzeba zawieszają układy zbiorowe czy nawet obniżają pensje. Ale tam, gdzie związków nie ma, kodeks pracy nie może dopuszczać do tego co proponuje nam dzisiaj rząd.

- To zdaniem rządu i pracodawców pozwoli chronić miejsca pracy. Premier bardzo wyraźnie mówił o tym na ostatniej komisji trójstronnej.

- To niech to udowodni. Podczas komisji trójstronnej powiedział, ze według rządowych symulacji uda się uratować 10D-120 tys. miejsc pracy. Tylko że my takich wyliczeń nie dostaliśmy. Gdybyśmy dostali na stół taki argument, solidnie wyliczony, to mielibyśmy problem, aby sprzeciwiać się tym zmianom. Ale nic takiego nie ma. Premier nas okłamuje. Nigdzie nie wykazano na świecie związku pomiędzy elastycznością rynku pracy i poziomem bezrobocia.

Pracodawcy zatrudniają, gdy mają pracę. Jak jej nie mają, to zwalniają. Proste. Jak jest elastyczny rynek pracy i mogą zwalniać szybko i szybko zatrudniać, to koszty kryzysu przerzucają na pracowników. Praktycznie od 1994r rynek pracy systematycznie się uelastycznia, a nasze bezrobocie zawsze jest znacząco wyższe niż w innych krajach Unii. Największe bezrobocie jest tam, gdzie rynki pracy są elastyczne, jak np. Hiszpania. Włochy. We Włoszech jest 30 różnych rodzajów umów o pracę. Dzisiaj biją rekordy bezrobocia.

- Ekonomiści są jednak zgodni, że takie zmiany są konieczne.

- Gdy w 2010 roku opublikowaliśmy raport Praca Polska 2010 wskazywaliśmy, że największym zagrożeniem dla wzrostu polskiej gospodarki jest ograniczenie popytu wewnętrznego. Wtedy ekonomiści nazywali nas ekonomicznymi ignorantami. A dzisiaj wszyscy ekonomiści utyskują - a może powinienem powiedzieć utuskują (śmiech) - że popyt wewnętrzny jest dramatycznie niski i dławi wzrost. A co oni sobie myśleli, że jak ludziom będzie się zmniejszać wynagrodzenia, zatrudniać na śmieciówkach czy wyrzucać na bezrobocie, to oni będą kupować ich towary albo usługi? Kto kupi od przedsiębiorców ich dobra, jeśli zwalniają lub płacą na śmieciówkach albo jeszcze lepiej na czarno -kilkaset marnych złotych? To tylko pierwszy z brzegu przykład, że ekonomiści nie mają patentu na mądrość. Ciągle zmieniają swoje prognozy i diagnozy, a najwięcej czasu zajmuje im tłumaczenie, dlaczego się pomylili. Ja im wierzę. Dlatego nie zgadzamy się z takimi zmianami. Będziemy pokazywali pracowniko0m co ich czeka i szykowali się do protestów.

Rozmawiał Marek Lewandowski
www.tygodniksolidarnosci.com

KOMENTARZE

 • 11 września w Polsce – przeżyjmy to jeszcze raz
  Niemal miesiąc temu, jeszcze w trakcie trwających wakacji, w studio WPS Production nagraliśmy audycję zapowiadającą dzisiaj rozpoczęte przez centrale związkowe akcje protestacyjne w Warszawie, przeciwko rządom koalicji PO-PSL.

  Posłuchajmy, czy właściwie prognozowaliśmy przebieg protestów oraz zestaw dominujących haseł, za którymi niestety nie idą działania zasadniczego odrzucenia układu Okrągłego Stołu oraz całego oszustwa związanego z akcesją do Unii Europejskiej, którego ojcami chrzestnymi byli członkowie, a szczególnie liderzy, wszystkich partii obecnych w dzisiejszym polskim parlamencie- zarówno partii rządzących, jak i tych tzw. “opozycyjnych”.

  Zapraszamy do wysłuchania.

  PZ


  http://www.youtube.com/watch?v=v-9kOoaLSV8

  więcej:http://wiernipolsce.wordpress.com/2013/09/11/11-wrzesnia-w-polsce-przezyjmy-to-jeszcze-raz/


  oraz


  http://wiernipolsce.wordpress.com/2013/09/11/11-wrzesnia-w-polsce-przezyjmy-to-jeszcze-raz/
 • @stanislav 19:59:28
  mała poprawka do ostatniego linku:

  http://wiernipolsce.wordpress.com/2013/08/18/11-wrzesnia-2013-r-w-polsce-czyli-tkm-duda-i-pis/
 • Nowy Ekran, czy Neon 24?
  W kwestii formalnej - zmieńcie nazwę bloga, skoro nie ma już Nowego Ekranu. No chyba, że jednak jest?
 • Związki są do Dudy
  Rząd gmera przy emeryturach i w żałośnie krótkim okresie przejściowym wydłuża czas pracy do 67 lat. Jest to istotne naruszenie umowy społecznej i karygodne naruszenie ustalonych praw pracowniczych. Wydawałoby się, że na Warszawę ruszą tłumy związkowców pociągami, autobusami w sposób zorganizowany i na własną rękę i... nic się nie stało. Związki pracownicze przełknęły sprawę stosunkowo łatwo i bez protestów. A teraz zjeżdżają się do Warszawy i po co, skoro jest po herbacie. I tu sprawę wyjaśnia bez ogródek Piotr Duda:

  "Jeśli po drugiej stronie nie ma woli do rozmów, to albo partner musi się zmienić, albo trzeba zmienić partnera. I to jest nasz cel."

  Mam pytanie: Na czyje zamówienie Piotr Duda pociągnął związkowców do Warszawy i dopiero teraz? Dlaczego dopiero teraz mówi o zmianie partnera, a nie wtedy kiedy rząd Tuska robił w kukułę wszystkich pracownikach? Czy to rzeczywiście jest związek pracowniczy, czy bojówka?
 • Jest: "Jeśli po drugiej stronie nie ma woli do rozmów"
  Winno być: Jeśli po drugiej stronie nie ma woli do przy-sponsorowania nas z budżetu.
 • @Elis 22:22:29
  Zostawiliśmy tego bloga z powodów sentymentalnych :))
 • @Nathanel 20:13:34
  Długo myślałem i myślałem i myślałem...

  I nie znalazłem... :(

  Pozdrawiam z deszczowej Warszawy :)
 • @Admini
  Promowanie tej kolejnej żydowskiej "ustawki" to może nie grzech ale wstyd. Kto nie widzi i nie zgłasza problemu "garba odsetkowego" lub przykrywa go innym tematem jest żydem a w najlepszym przypadku żydowskim przydupasem lun użytecznym idiotą. Jestem pełen uznania dla społeczeństwa, ze olewa ten protest.
 • NE
  Jedyną sprawą,którą należy popierać, jest żądanie obligatoryjnego referendum.
 • Z KIM WALCZYĆ O SWOJE ?
  Z tą niewielką ilością związkowców ? Tu potrzeba minimum milionowego najazdu na warszawkę ! Dla tych rządowych gnoi istotne są utrudnienia w stolicy a nie perspektywy życia w tym kraju.
 • Świetne, polecam
  http://www.wykop.pl/link/1647113/zus-ofe-i-emerytury/

  http://www.wykop.pl/link/1643615/stanislaw-michalkiewicz-o-ofe-proroctwo-spelnione-w-100/
 • ----------------------- BŁĘDNE KOŁO
  -------- 1 -miejsce Polski w szeregu !!
  http://www.youtube.com/watch?v=ASRdDh3SVyE
  ---------2-polski kościół
  http://www.youtube.com/watch?v=dA8M6D_j7Eo
  ---------3--czy na prawicy czy na lewicy WSZĘDZIE ŻYD !!
  http://www.youtube.com/watch?v=x9o9m08F5AE
  --------4- [ NIEWIELKA GRUPA ] kto ?? przez gardło nie przeszło
  http://www.youtube.com/watch?v=T_Gj4ABmAQY
  --------5-ŻYD żydowi oka nie wykole http://www.youtube.com/watch?v=8Di5ZIZwztw
  --------6-PRAWDA , której świadomi są już Polacy
  ador43
  2012/11/26 13:31:54
  Czarny skur.......wiel chce kruszyc kajdany.Ten pomiot zbrodniczego wzgledem Narodu Polski zakonu redemptorystow, ktory pomagal germancom w zakucie nas w kajdany na 123 lata, co za bydlak.Wypelnia testament germanskich zalozycieli i nawoluje nas do wojny domowej.Kk tez popieral slowami otrutego prymasa Poniatowskiego nasze rozbiory a kiedy byly powstania wolnosciowe wystepowal kk przeciwko i nakladal klatwe koscielna na powstancow.Co to za falszywa banda.Mlodzi otwierajcie oczy tym nieodpowiedzialnym dziadkom i babciom ktorzy popieraja tego rodzaju wystapienia pomiotom zbrodniczego zakonu.Ich poparcie jest kolaboracja z wrogiem Narodu.Precz na ZAWSZE ze zbrodniczym zakonem redemptorystow z granic Polski tak jak postanowili nasi przodkowie wyganiajac to bydko Ustawa Sejmu Polski w roku 1808.Ustawa ta nigdy nie zostala anulowana i jest aktualna do dzis.
 • @panMarek 08:22:35
  jesteś zwolennikiem gospodarki rabunkowej, prawda ?
 • @nikander 10:31:35
  może protest, ale czy sprawę też ?

  Kiedy zaczniemy na powrót nawzajem się zjadać ?
 • -------MĄŻ STANU --PREMIER !!!!!!!!!!! --POLAK ---
  http://www.youtube.com/watch?v=wPby5GNLGis&feature=player_embedded#t=0
 • @interesariusz z PL 14:16:45
  Sprawą jest polska racja stanu: http://nikander.neon24.pl/post/98553,program-polskiej-racji-stanu

  Pozdrawiam
 • @ninanonimowa 14:36:52
  http://blog.rp.pl/zychowicz/2009/11/18/prawica-najlepszym-przyjacielem-zydow/
 • Bydło hodowlane
  Kilkadziesiąt lat socjalistycznej tresury zrobiło swoje. Traktowanie ludzi niczym bydło hodowlane, ogłupianie państwową edukacją od przedszkola, opartą na odwracaniu i niszczeniu pojęć spowodowało, że jesteśmy bezbronni, jak małe dzieci. Nie potrafimy się porozumieć, gdyż to pomieszanie pojęć nam to uniemożliwia. Dlatego, jak patrzę na to zdjęcie na którym żąda się "pracy i chleba", to mnie szlag trafia: oto "wyhodowane bydełko" przyszło poryczeć i żąda od Panów, by sypnął więcej owsa do żłobu. Jakoś nikt nie wpadnie na pomysł, aby żądać wolnego rynku, zniesienia zdecydowanej większości koncesji i pozwoleń przy rejestracji firm, zniesienia podatku dochodowego (a tym samym całego zamordyzmu fiskalnego), likwidacji Min.Ed.Nar., odczepienia się państwa od naszych dzieci, likwidacji przymusu ubezpieczeń... - czyli tego, co dla każdego w miarę inteligentnego człowieka, kierującego się logiką - powinno być oczywiste. Zmian potrzeba bardzo dużo, ale, jak się porozumieć, skoro w głowach mamy sieczkę? Część ludzi nadal kocha socjalizm i czeka na swojego guru - Jarosława Kaczyńskiego - który im "da". Oni nadal chcą być niewolnikami, byle "dobry pan" sypnął coś do żłoba. To, że najpierw musi więcej zabrać, niż potem da, to już za trudne. Dlatego niektórzy myślą do dziś, że "służba zdrowia" czy edukacja - są bezpłatne. Chciałbym, żeby się nie kłócić na tematy oczywiste. Na przykład takie, że: socjalizm jest bardzo drogi i nas po prostu na niego nie stać (już raz zbankrutowaliśmy), związki zawodowe powinny być zwykłymi stowarzyszeniami finansowanymi ze składek swoich członków, a nie zgrają uprzywilejowanych i nietykalnych nierobów z wysokimi pensjami, pasożytujących na pracy współbraci, całkowicie wolny rynek spowoduje szybki rozwój i pomnażanie dóbr (a gdyby zlikwidowano dochodowy, to bezrobocie zniknie w kilka miesięcy)... Takich oczywistości jest więcej, niestety - nie dla wszystkich. Gwizdy, petardy i trąbienia na ulicach nic nie dadzą - nawet, gdyby władzę wywieźli na taczkach. Bo chwilę potem powstaje pytanie: "no i co dalej?" A tego nie potrafimy uzgodnić.
 • @Mirek-S 15:04:06
  Po co się skarżyć. Nic nie pomoże naszej inteligencji, kiedy wszyscy 3 władzę i trójstronną komisję uważają za możliwe równowagi rządzenia Państwem. Bez czwartego steru, można tylko się w kółko kręcić, aż paliwa zabraknie. A potem Polacy nic się nie stało, przepaść sama przyszła.
 • @Nathanel 18:21:43
  ------- pojęcie słowa PRACODAWCA -polski zagnębiony skarbówą / podatkami /przepisami Pracodawca żyje z dnia na dzień -często nieopłacalny już [ biznes ] trzyma tylko dlatego ,że alternatywą jest MOST ! a raczej mieszkanie pod nim

  ---Pracodawca UNIJNY / ZAGRANICZNY -to cho cho ! BÓG dający miejsce pracy / wykładanie towaru /kasjer /sprzątacz /naganiacz itd.
  -NIE dla BOGÓW polskie prawo i przepisy
 • .
  To bezrozumne bydełko porykujące w nadziei na lepszego właściciela dla pełnego żłobu obściska się nawet z osobnikiem legitymującym się dowodem osobistym , wystawionym na nazwisko Anna Grodzka.

  Tenże osobnik poczuł nagły przypływ uczuć w stosunku do protestującego bydełka, gdyż sam protestował przeciwko "ustawie 67", głosując przeciwko ( czy to aby nie kłóci się z hasłem protestującego bydełka "chcemy pracy !" ??? )

  w/w osobnikowi akurat się nie dziwię, gdyż w nadziei na wcześniejszą rezygnację z postulatu "chcę pracy !!!" na rzecz "chcę chleba !!!" zaczął paradował w sukienkach i twierdzi nawet ,że dał sobie obciąć to i owo.....
  Tymczasem wszystkie te ceregiele szlag trafił i trza będzie czekać na emerytalny żłobek równo z resztą bydląt płci obojga.....

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31